czyli o Wrocławiu z innej strony
Blog > Komentarze do wpisu

Wrocław Moją Stolicą!


środa, 08 listopada 2006, wroclawzwyboru

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: miasto-masa-maszyna, *.dip.t-dialin.net
2006/11/20 19:46:00
Ale dlaczego nie "Ślązakiem"? Przecież Wrocław jest historyczną stolicą całego Śląska, nie tylko dolnego. Pozwoliliśmy Katowicom zawłaszczyć słowo "Śląsk", a szkoda.
-
2006/12/11 20:14:52
Jednak Śląsk dzieli się na mniejsze, z czego Wrocław obecnie jest stolicą mniej-więcej Śląska Środkowego, woj. opolskie to Śląsk Opolski, a Śląsk Wschodni to obecny Górny Śląsk. Jedyny ból, to że określenie Dolny Śląsk jest kojarzone niekiedy z przemysłowym Śląskiem GOPu. A przecież Dolny Śląsk to piękna zielona kraina, w dodatku położona na nizinie :) Nie łączyłbym go na siłę z Górnym Śląskiem - różniącym się pod względem kultury, krajobrazu i w ogóle urbanistyki.
-
Gość: miasto-masa-maszyna, *.dip.t-dialin.net
2006/12/11 23:14:30
Nie chodzi mi o unifikowanie albo łączenie Śląska Dolnego z Górnym, tylko drażni mnie zawężanie pojęcia Śląsk do Górnego Śląska. To tak jakby pod nazwą Polska rozumieć Kraków i okolice (Małopolskę). A co na to poznaniacy?
-
2006/12/13 17:51:12
tak się utarło z tym Śląskiem...może dlatego, że przed wojną Dolny Śląsk był poza Polską i w kraju nie było innego Śląska, niż Górny. To jest nazwa zwyczajowa i trochę nieścisła, ale obowiązująca :)
-
2006/12/24 00:31:30
Co to znaczy " tak się utarło z tym Ślaskiem " ???? Od co najmniej 1000 lat nazwa Śląsk jednoznacznie dotyczyła
"okolic" Wrocławia (łącznie z Zieloną Górą i Opolem) . Stosowanie tej nazwy w odniesieniu do Górnego Śląska ma tradycję niespełna 100-letnią .

Problem w tym , że politycy nadając nazwy województwom wykazali się kompletną nieznajomością historii (vide sprawa niedoszłego województwa wschodniomałopolskiego , która to nazwa , według naszych niedouków należy się ziemii lwowskiej...) . Niestety w swoim zadufaniu nie skorzystali z konsultacji historyków .
Niestety to prawda , że Katowice zawłaszczyły nazwę Śląsk . Wygląda na to , że nieodwracalnie ...
Pozdrawiam Górnoślązaków !
Ślązaczka spod Wrocławia
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/04/01 22:06:37
Witam!

Całkiem przypadkowo trafiłem na ten wątek. Jestem właśnie z Górnego Śląska i mnie też nie podoba się to zawężenie terminu "Śląsk" tylko do regionu, w którym mieszkam. Myślę, że to wynika z ogólnie przyjętego jakiegoś mniemania, ludzie kojarzą od razu Śląsk z "Czarnym Śląskiem". Do tej pory byłem mocno przekonany o tym, że Wrocław zobojętniał na swoją śląskość, nie wiem dlaczego doprawdy. Jak gdyby "usnął" i nie pamiętał o historii. Może to wynika z mojej niewiedzy lub nieznajomości ;)
Bardzo się zdziwiłem czytając te komentarze, ludzie z Dolnego Śląska mimo wszystko ze Śląska w ogole sa dumni co mnie ucieszyło. Oby moja przedmówczyni - kryklu - się myliła w kwestii utożsamiania Śląska z terenami GOP-u i oby patriotyzm lokalny, tożsamość mieszkańcow i miłość do Śląska rosła w jego mieszkańcach :)

Pozdrowio Wos Ślonzok z innyj tajli noszego Hajmatu;) Pyrsk mili ludkowie!

-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/04/01 22:25:27
To jeszcze raz ja ;) przepraszam za błąd ;) miało być "tożsamość z regionem i miłość do Śląska rosła w jego mieszkańcach" ;)

Pozdrawiam!
    Czytam i polecam: