czyli o Wrocławiu z innej strony
Blog > Komentarze do wpisu

Zapomniana panorama "Bitwy na Psim Polu"

Wrocław słynie z Panoramy Racławickiej, płótna z niezwykłą historią, wspaniałego dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka oraz kilku innych artystów, którzych zazwyczaj pomija się pisząc o tym malowidle (są to: Ludwig Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Michał Sozański, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski). Panorama Racławicka to jednak nie jedyny batalistyczny obraz panoramiczny, jaki był eksponowany we Wrocławiu.

Aktualizacja: Panorama „Bitwy na Psim Polu” – CDN? (wpis z 8.11.2010 r. na blogu Wroclawzwyboru.pl)

W 1948 r. we Wrocławiu odbyła się pamiętna Wystawa Ziem Odzyskanych. Był to wielki propagandowy jarmark, na którym prezentowano dokonania władzy ludowej na terenach uzyskanych przez Polskę po zakończeniu II wojny światowej. Wystawę Ziem Odzyskanych w 100 dni odwiedziło 1,5 - 2 mln zwiedzających. Pamiątką po WZO jest np. Iglica, która znajduje się po dziś dzień przed Halą Stulecia (wtedy Halą Ludową).

Jedną z ekspozycji na Wystawie Ziem Odzyskanych był batalistyczny obraz – panorama „Bitwa na Psim Polu” autorstwa Karola Stobieckiego i Leona Rozpędowskiego. W tamtych czasach nikt nie podważał jeszcze, że bitwa z 1109 r. prawdopodobnie nie miała w ogóle miejsca, a dla celów propagandowych wydarzenie to nadawało się wprost idealnie. Przecież chodziło o zwycięstwo polskich wojsk księcia Bolesława III Krzywoustego nad wojskami niemieckiego króla Henryka V, w dodatku rzecz miała miejsce pod Wrocławiem. Panorama „Bitwa na Psim Polu” prezentowana była w pawilonie Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza, w sektorze B. Ten niewielki drewniany pawilon znajdował się za Halą Ludową i po zakończeniu WZO, jak wiele innych obiektów wystawowych został rozebrany. W archiwum Polskiej Agencji Prasowej zachowały się jednak zdjęcia tego pawilonu i jest to jedyny ślad fotograficzny, dotyczący panoramy Stobieckiego i Rozpędowskiego, jaki udało mi się znaleźć. Nie znalazłem żadnej fotografii samej panoramy, nie wiem jaką wartość artystyczną przedstawiała.


Źródło: Archiwum PAP - Fotohistoria


Pawilon, w którym prezentowana była panorama "Bitwy na Psim Polu"
Źródło: Archiwum PAP - Fotohistoria

Co się stało z płótnem po zakończeniu WZO, tego nie wiem. Źródła milczą na ten temat. Być może do tej pory to zapomniane płótno leży w magazynach jakiegoś wrocławskiego muzeum? Być może zostało zniszczone? Albo jest w prywatnych rękach? Nie znam pytania na te odpowiedzi. Może ktoś z Was zna dalsze losy tej zapomnianej panoramy? Będę wdzięczny za informacje na ten temat - wroclawzwyboru@gazeta.pl

poniedziałek, 11 sierpnia 2008, wroclawzwyboru

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
www_museo_pl
2008/10/04 20:30:30
Może ktoś wie i odpowie. Strona polecana przez serwis www.museo.pl
-
Gość: bonczek_hydroforgroup, *.aster.pl
2008/12/02 18:08:37
Okręgu Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza, który był właścicielem obrazu /dokładnie 13 obrazów stanowiących panoramę owej bitwy/, w ramach uroczystości związanych z 31 rocznicą powstania Armii Radzieckiej, przekazał całą Panoramę do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dokładnie wreczyli to z ramienia TPZ Hanna Radecka, Florentyna Śmiechowska, Adam Strączek.
Pozdrawiam
-
Gość: bonczek_hydroforgroup, *.aster.pl
2008/12/02 18:09:29
Miało to miejsce w lutym 1949 r
-
Gość: bonczek_hydroforgroup, *.aster.pl
2008/12/02 18:14:22
Mam skan fragmentu jakby co
-
Gość: bonczek_hydroforgroup, *.aster.pl
2008/12/02 18:25:50
www.wroclaw.hydral.com.pl/256156,foto.html
-
Gość: marina, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/03/12 14:54:13
Jestem prawnuczką Leona Rozpendowskiego (nie Rozpędowskiego), a albumie rodzinnym mamy zdjęcie jak pracuje nad panoramą. Niestety nie wiemy co się z nią potem stało, podobno ktoś kiedyś widział ją w Szwecji ale to nie jest potwierdzona informacja. Też chętnie byśmy się dowiedzieli czegoś na ten temat.
    Czytam i polecam: