czyli o Wrocławiu z innej strony
Blog > Komentarze do wpisu

Floodwall - historie zebrane we wrocławskiej Renomie

Niewiele ponad tydzień po tym, kiedy zacząłem pisać ten blog (21 sierpnia 2005 r.), Nowy Orlean nawiedziła katastrofa, jedna z najstraszniejszych, a z pewnością najkosztowniejsza w dziejach USA. Huragan Katrina zabił 1836 osób, 705 osób uznano za zaginione, swoje domy musiało opuścić 1,3 mln ludzi. Zdjęcia zniszczonego miasta, uznawanego za kolebkę jazzu, obiegły media na całym świecie. Z Nowego Orleanu pochodzi również artystka Jana Napoli, która po katastrofie wróciła w rodzinne strony, a to, co zobaczyła dało impuls do upamiętnienia zarówno ofiar katastrofy, jak i zniszczeń miasta (pod wodą znalazło się 80% Nowego Orleanu). Napoli zaczęła zbierać szuflady, te w których przechowujemy różne drobiazgi, szpargały i z jakiś powodów (może z sentymentu do tych przedmiotów) nie chcemy się ich pozbywać. Tak z porzuconych w błocie, częściowo zatopionych, znajdowanych gdzieś na ulicach Nowego Orleanu szuflad powstała instalacja Floodwall, którą od połowy lipca możemy podziwiać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wystawie towarzyszy wiele wydarzeń związanych z projektem Floodwall. Szczegóły znajdziecie na stronie organizatora - Centrum Sztuki Impart.

Piszę o tym wszystkim, ponieważ Floodwall doczekał się wrocławskiej edycji. Mieszkańcy Wrocławia między 15 a 25 lipca mogli przynosić do wrocławskiej Renomy swoje szuflady. Co przynieśli? Jaka jest zawartość wrocławskich szuflad? To się okaże już jutro, bo właśnie jutro odbędzie się oficjalne otwarcie wrocławskiej instalacji projektu Floodwall we wrocławskiej Renomie. Start o godz. 18 (wejście od strony Podwala).

Zostałem zaproszony na ten wernisaż, a za moim pośrednictwem organizatorzy zapraszają wszystkich tych, którzy podczas majowej powodzi starali się pomagać w każdy możliwy sposób, również poprzez blog "Wrocław z wyboru". Co niniejszym czynię i zapraszam jutro do Renomy!/Paweł Andrzejczuk/
środa, 28 lipca 2010, wroclawzwyboru

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
    Czytam i polecam: