czyli o Wrocławiu z innej strony
RSS
niedziela, 16 stycznia 2011
Jak pewnie wiecie, trwa głosowanie na Blog Roku 2010 i - jak pewnie również wiecie - zgłosiłem blog "Wrocław z wyboru" do tego konkursu w kategorii "Polityka i społeczeństwo". Na razie blog zajmuje 7 miejsce w swojej kategorii i ma "trzy kulki", co oznacza, że dotychczas zebrał między 51 a 250 głosów. Za wszystkie głosy serdecznie dziękuję, ale... oczywiście proszę o jeszcze :) Sukcesem będzie zakwalifikowanie się do III etapu, w którym 10 blogów, na które zagłosowało najwięcej internautów, oceni Monika Olejnik.

Zatem: jeśli nie głosowaliście jeszcze i uznacie, że warto wydać na "Wrocław z wyboru" 1,23 zł to wyślijcie SMS o treści C00088 (C zero - zero - zero - osiem - osiem) na nr 7122. Jeśli już głosowaliście, za co serdecznie dziękuje, to może uda Wam się kogoś namówić?Głosować można do 20.01.2010 r., do godz. 12.
 
19:53, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 stycznia 2011
Czarna obrączka z wygrawerowanym napisem „Bo choćby mi przyszło postradać me życie – tak wolę – niż żyć, a mieć w sercu ranę” – tak będzie wyglądał pomnik ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego, jaki stanie niebawem na Promenadzie Staromiejskiej, w pobliżu gmachu Opery. I co w tym niezwykłego? Ano to, że projekt pomnika jest naprawdę dobry i do tego został wyłoniony w wyniku konkursu. „Debata pomnikowa”, jaka odbyła się niemal rok temu, przynosi pierwsze owoce.

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


wtorek, 11 stycznia 2011

Na płycie nagrobnej Edmunda Halleya w Greenwich wyryto napis: „Książę astronomów swoich czasów”. To Halley odkrył ruchy własne gwiazd i obliczył, że pewna kometa pojawia się na niebie mniej więcej co 76 lat. Kometę tę nazwano później „Kometą Halleya” (oficjalnie 1P/Halley). „Książęcy” tytuł na nagrobku jest więc całkowicie uzasadniony.

O ile o komecie Halleya słyszał prawie każdy, o tyle o matematycznych odkryciach Edmunda Halleya, pamięta zapewne wąskie grono naukowców oraz być może… specjaliści od oceny ryzyka w towarzystwach ubezpieczeniowych. Bo to właśnie Halley stworzył podwaliny dla matematyki aktuarialnej (ubezpieczeniowej) – działu matematyki stosowanej koncentrującej się na zastosowaniu w dziedzinie ubezpieczeń, a obejmującej takie zagadnienia, jak rachunek prawdopodobieństwa, statystykę, metody numeryczne.

Ale co Edmund Halley ma wspólnego z Wrocławiem?

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>    Czytam i polecam: