czyli o Wrocławiu z innej strony
RSS
niedziela, 23 kwietnia 2006
Niedawo odwiedziłem Leśnicę - to osiedle w zachodniej części Wrocławia oddalone od centrum około 12 km. Z okolic wrocławskiego rynku tramwajem jedzie się ponad pół godziny, ale warto poświęcić ten czas, żeby zobaczyć chociażby największą leśnicka atrakcję - zamek...


Zamek w Leśnicy na miedziorycie Endlera

Histora leśnickiego zamku zaczyna się już w XII w. - wówczas powstał tu dwór książęcy. 7 grudnia 1201 r. zmarł tutaj książę Bolesław Wysoki. Na początku XIII stulecia na jego miejscu wybudowano dwór - książęcą siedzibę Henryka Brodatego, który służył księciu za miejsce odpoczynku w częstych podróżach między Wrocławiem a Legnicą. Po śmierci ostatniego Piasta wrocławskiego Henryka VI Dobrego w 1335 księstwo wrocławskie z Leśnicą przeszło w ręce króla czeskiego Jana Luksemburskiego. Poźniej leśnicki zamek wiele razy zmieniał właścicieli, aż w 1412 stał się własnością wrocławskiego patrycjusza Michaela Banke, który wybudował w tym miejscu murowaną warownię. Niestety ta budowla wkrótce została zniszczona po najeździe Husytów. Pod koniec XV wieku kupiła ją rodzina von Hornig, która w latach 1520-50 dokonała przebudowy zameczku w stylu renesansowym - w jej rezultacie powstała rezydencja na planie kwadratu o boku około 21 metrów, z narożnymi okrągłymi wieżami. Również i ta budowla ucierpiała podczas wojen - a konkretniej podczas wojny trzydziestoletniej.


Widok na zamek z parku - fot. M.E. Wojciechowscy

Po wojnie trzydziestoletniej rezydencja przeszła w ręce rodziny von Forno. W jej posiadaniu była do roku 1733, kiedy to dobra leśnickie kupił zakon Rycerzy Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą pod wezwaniem św. Macieja. To właśnie podczas przebudowy kierowanej przez Krzysztofa Hackera zamek otrzymał bogatą barokową szatę, którą szczycą się do dziś. Od połowy XVIII wieku, aż do 1945 roku zamek stanowił własność różnych niemieckich rodów.

Warto wspomnieć, że W 1611 roku zamek odwiedził cesarz Maciej II. W 1757 roku po bitwie pod Lutynią (8 km od Leśnicy) na zamku odpoczywał Fryderyk II Hohenzollern zwany Wielkim, król pruski, inicjator I rozbioru Polski. W 1800 roku zamek odwiedzili król pruski Fryderyk Wilhelm II i królowa Luiza. Podczas wojen napoleońskich (1806 - 1807) na zamku kwaterowały wojska francuskie i bawarskie, a w roku 1808 mieścił się tu sztab księcia Hieronima Bonapartego.


Zamek w Leśnicy nocą...

Do końca II wojny światowej obiekt dotrwał nienaruszony, dopiero później został całkowicie ograbiony z wyposażenia. Dzieło zniszczenia dopełnił w 1953 pożar, w wyniku którego z okazałej niegdyś rezydencji pozostały tylko surowe mury. W roku 1959 rozpoczęła się powolna odbudowa. Obecnie odrestaurowany barokowy zamek jest siedzibą Centrum Kultury "Zamek". Zamkowi przydałby się kolejny remont (fasada budowli), ale na to się raczej wkrótce nie zanosi...

Tyle o historii tego obiektu.

Wokół zamku istnieje piękny park, którego początki sięgają okresu renesansu. Jest to jeden z pięniejszych parków Wrocławia, do tego dość mało znany... Odwiedzają go właściwie tylko mieszkańcy Leśnicy, dla których jest oazą spokoju i harmonii. Łatwo znaleźć tu odludną ławkę, z której można kontemplować przyrodę i podziwiać architekturę leśnickiego zamku.

Ja sam na pewno tu powrócę...

---------------
Ciekawe linki o zamku w Leśnicy:
- Centrum Kultury Zamek
- Dolny Śląsk jakiego nie znacie...
- www.ZamkiPolskie.com
- Wratislaviae Amici

16:54, wroclawzwyboru
Link Komentarze (10) »
    Czytam i polecam: