czyli o Wrocławiu z innej strony
RSS
wtorek, 29 kwietnia 2008
Dr Bogusław Bednarek to legenda wrocławskiej polonistyki. Uwielbiany i podziwiany przez studentów, choć na zaliczeniach czy egzaminie jest wymagający. Miałem przyjemność być jego studentem, więc wiem, co piszę :) Niezwykły retor, niesamowity gawędziarz. Za moich studenckich czasów większość wykładów dr Bednarka kończyła się burzą oklasków żaków. Oryginał. Ciemny prochowiec, czarny kapelusz, w ustach cygaretki "George Sand", w ręku czerwona róża. Niepospolitość i niezwykły talent dr Bednarka dostrzegła telewizja - od 1995 r. na antenie TVP 3 i TVP Polonia emitowany był (nie wiem czy jest nadal emitowany) program "Labirynty Kultury". Poniżej próbka jednego z nich, poświęconego książce Marka Krajewskiego "Festung Breslau". Polecam!

Źródło: Video.Google.pl

11:48, wroclawzwyboru
Link Komentarze (4) »
sobota, 26 kwietnia 2008


O Arkadach Wrocławskich pisałem już kiedyś na blogu... w nieco innych okolicznościach. Jak wiecie tamten wpis przyniósł skutek (blogi to podobno piąta władza :) ). W ten weekend Arkady Wrocławskie obchodzą pierwsze urodziny. Z tej okazji odbył się m.in. pokaz fajerwerków, którego końcówkę udało mi się uwiecznić na powyższym zdjęciu. Nie wiem, czy galerii handlowej lepiej życzyć przysłowiowych Stu Lat, czy większych obrotów i grona zadowolonych klientów...

A swoją drogą: polubiłem te Arkady. A może po prostu się do nich przyzwyczaiłem.

22:07, wroclawzwyboru
Link Komentarze (1) »
niedziela, 13 kwietnia 2008
Przeszło rok temu pisałem o wielkiej ucieczce z Festung Breslau - dramatycznym wygnaniu niemieckiej ludności cywilnej z Breslau, ogłaszanego twierdzą. Dziś całkiem przypadkowo natknąłem się na film "Grosse Flucht", który poświęcono wydarzeniom z początku 1945 r. Nie byłbym sobą, gdybym nie podzielił się z Czytelnikami tego bloga takim odkryciem. Dla osób, które znają niemiecki ten film będzie źródłem ciekawych, ale i dramatycznych wspomnień ówczesnych mieszkańców Breslau. Osoby, które z językiem niemieckim nie mają za wiele wspólnego, zainteresują się z pewnością archwialnymi nagraniami z Breslau, wykorzystanymi w tej produkcji. Film ma charakter dokumentalny, pochodzi z 2001 r., został wyprodukowany przez niemiecką telewizję ZDF, i - o ile mi wiadomo - nie był do tej pory zbyt znany w Polsce. Co prawda zdjęcia z filmu już od dawna można było znaleźc np. w serwisie Stowarzyszenia Wratislaviae Amici, ale jeśli chodzi o samo nagranie to chyba jednak niewiele osób je widziało.

Źródło: Guba.com

21:30, wroclawzwyboru
Link Komentarze (2) »
    Czytam i polecam: