czyli o Wrocławiu z innej strony
RSS
poniedziałek, 23 czerwca 2008
Mamy we Wrocławiu miejsca, których historie są bardzo interesujące, a które przed wojną wyglądały i pełniły zupełnie inne funkcję niż obecnie. Mamy też we Wrocławiu ulice, które obecnie tylko swoją nazwą przypominają stare dzieje.

Tak jest w przypadku ulicy Kwaśnej na wrocławskich Gajowicach.

Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego ta ulica nosi akurat taką nazwę, jaką nosi. Aby to zrozumieć musimy cofnąć się gdzieś do roku 1806. Z tego czasu pochodzi pierwsza wzmianka o źródle słabo zmineralizowanej wody, które działało przy stawie na wrocławskich Gajowicach. Wśród wrocławian znane było jako „Kwaśne Źródełko” (niem. Sauerbrunnen), i od niego wzięła się nazwa ulicy – niem. Sauerbrunn Strasse.

Około roku 1890 źródło zostało ocembrowane i obudowane pawilonem. Od tego czasu staw wraz ze źródłem stał się atrakcyjnym miejscem rekreacji dla mieszkańców tej części Wrocławia. Działała tu nawet wypożyczalnia łódek, a źródlanej wody można było się napić ze specjalnego saturatora. Jak podają niektóre materiały źródłowe szklanka „gajowickiej mineralki” była droższa niż kufel piwa. Tak było aż do czasu II wojny światowej. Podczas Festung Breslau okoliczne ulice mocno ucierpiały podczas walk. Zniszczony został również pawilon ze źródłem.

Po wojnie sam staw został zasypany gruzami przedwojennych kamienic, a pamiątką po nim i bijącym obok „Kwaśnym Źródełku” została nazwa obecnej ulicy Kwaśnej.


Ot, cała historia.


Jeszcze słowo wyjaśnienia o lokalizacji. Staw i źródło, po których nie ma dziś już śladu istniały w kwartale ulic pomiędzy ulicami Kwaśną, Jemiołową, Kruczą i Stalową. Właściwie zamiast „Jemiołowej” powinienem napisać "Karasia", ale ta ulica dziś już nie istnieje (zachowały się tylko jej ślady). Zapewniam jednak, że przed wojną ulica Karasia istniała – nosiła wtedy nazwę Spruedel Strasse.
Samą lokalizację stawu i „Kwaśnego Źródełka” oraz przebieg ulicy Karasiej najlepiej dokumentuje ten fragment przedwojennego planu Wrocławia.


Plan Wrocławia z 1930 r.: Sauerbrunn Strasse to ul. Kwaśna, Charlotten Strasse to ul. Krucza, York Srasse to ul. Jemiołowa, Herder Strasse to ul. Grochowa. Widać również Spruedel Strasse - nieistniejącą ul. Karasią. Która zaczynała się przy Kruczej, a kończyła przy obecnym placu Pereca (Rehdiger Platz)

A tak wyglądał staw i pawilon, którym obudowano „Kwaśne Źródło”


Łódka na gajowickim stawie
Źródło: Wroclaw.Dolny.Slask.org.pl


Widokówka z 1901 r. - widoczny 8-boczny pawilon, którym obudowano Kwaśne Źródełko
Źródło:
Wroclaw.Dolny.Slask.org.pl


Pawilon z ok. 1890 r., w tle widoczne zabudowania ulicy Kwaśnej i Karasiej (po prawej)
Źródło:
Wroclaw.Dolny.Slask.org.pl


W tle zabudowania VII LO im. K.K. Baczyńskiego
Porównaj to zdjęcie z fotografią współczesną - poniżej
Źródło: Wroclaw.Dolny.Slask.org.pl


W tym miejscu przed wojną istniał gajowicki staw z Kwaśnym Źródłem
Porównaj to zdjęcie z fotografią przedwojenną - powyżej.
Źródło:
Wroclaw.Dolny.Slask.org.pl

23:55, wroclawzwyboru
Link Komentarze (11) »
    Czytam i polecam: