czyli o Wrocławiu z innej strony
RSS
niedziela, 16 lipca 2006
W świadomości wrocławian i wielu Polaków funkcjonuje mit, że odzyskany Wrocław był rekompensatą za utracony Lwów, tak jak Dolny Śląsk był zadośćuczynieniem za utracone tereny na Wschodzie.

W rzeczywistości repatrianci ze Lwowa stanowili niespełna 10% ogólnej liczby mieszkańców Wrocławia (wg danych statystycznych z 1947 r.). Ale to właśnie lwowiacy nadawali ton we Wrocławiu. W większości byli to ludzie wykształceni, absolwenci lwowskiego Uniwerystetu Jana Kazimierza, spora część wykładowców tej uczelni również trafiła do Wrocławia i kształtowała umysły studentów uniwersytetu czy politechniki.


Herb Lwowa i herb Wrocławia

Mieszkańcy Lwowa przywieźli do Wrocławia swoje zwyczaje, śpiewną mowę (bałak), serdeczność, tolerancję i otwartość (Lwów to było w końcu miasto, w którym przyszło żyć Polakom, Żydom, Rusinom i Ukraińcom). Przywieźli też fragmenty swojego ukochanego miasta, które bezpowrotnie utracili.

W ten sposób do Wrocławia trafił np. pomnik Aleksandra Fredry dłuta Leonarda Marconiego, który od 50 lat spogląda na przechodniów spacerujących po wrocławskim rynku. Do stolicy Dolnego Śląska trafiła Panorama Racławicka, która we Wrocławiu była już w 1946 r., ale z przyczyn politycznych jej ekspozycję otwarto dopiero po 40 latach.


Panorama Racławicka

We Wrocławiu swoje miejsce znalazły również zbiory Ossolineum. Tak powstał „most” łączący Lwów i Wrocław, dzięki któremu nowi mieszkańcy „dzikiego zachodu” mogli spróbować zapomnieć o traumatycznych przeżyciach, utracie rodzinnego miasta, pożodze wojennej, przymusowej repatryjacji... I po prostu zacząć normalnie żyć.


W zbiorach Ossolineum znajduje się m.in. rękopis "Pana Tadeusza"
Foto: www.reprotechnika.pl

Choć z drugiej strony, jak zauważa Norman Davies w tamtych latach „’Lwów’ był pojęciem, którego dźwięku bał się komunistyczny reżim”. Jak jest teraz? Ile Lwowa jest we Wrocławiu? Tak, mamy we Wrocławiu ulicę Lwowską, plac Orląt Lwowskich, Panormamę Racławicką, którą do tej pory obejrzało 6 mln osób, ale pokolenie lwowiaków odchodzi... Duch Lwowa krąży nad Wrocławiem... I oby krążył jak najdłużej.


Ślady Lwowa we Wrocławiu:


Ulica Lwowska - dawniej Viktoria Strasse, podczas wojny zniszczona, dzisiejsza Lwowska to 1/3 długości przedwojennej zabudowy
Foto: serwis Wroclaw.Dolny.Slask.pl


Restauracja Karczma Lwowska serwuje dania kuchni polskiej i... lwowskiej
www.lwowska.com.pl


Plac Orląt Lwowskich - dawniej
Elfer Platz, Berliner Platz, w latach 1951-1990 plac
Sergiusza Kirowa
Foto:
serwis Wroclaw.Dolny.Slask.plKino Lwów
- przed wojną Odd Fellow Lodge, po wojnie Kino Przodownik
Foto: serwis Wroclaw.Dolny.Slask.pl

13:29, wroclawzwyboru
Link Komentarze (2) »
    Czytam i polecam: