czyli o Wrocławiu z innej strony
RSS
wtorek, 28 września 2010
Gdybyśmy mogli cofnąć czas i przenieść się do przeszłości, powiedzmy o 140 lat, to jaki Wrocław byśmy ujrzeli? Zupełnie inny, dużo mniejszy, z bardzo ścisłą zabudową Starego Miasta i luźną, rozproszoną zabudową osiedli nieco oddalonych od centrum, z okazałymi budynkami stojącymi dosłownie „w szczerym polu”… Wrocław do 1807 r., czyli zdobycia miasta przez wojska francuskie, nie miał szans na rozwój – był zamknięty murami miejskimi. Poza nimi raczej nie powstawały większe i cenniejsze budowle. Przez wieki wrocławianie nie byli chętni do inwestowania w coś, co przy najbliższym przemarszu obcej armii zostałoby puszczone z dymem. Ten stan trwał właśnie do chwili, kiedy wojska francuskie zdobyły miasto. Jedną z pierwszych decyzji Francuzów był rozkaz zburzenia miejskich umocnień. To moment przełomowy i ważny w dziejach Wrocławia – miasto w końcu mogło się rozwijać i naprawdę się rozwijało!

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


14:36, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 września 2010

Inne Sfery to wrocławski Festiwal Fantastyki i Sztuki. Trzydniowa impreza oferuje ponad 150 godzin programu podzielonego na kilka głównych bloków tematycznych – m.in. literacki, naukowy, gier fabularnych, larpowy. W ich ramach odbywają się prelekcje, warsztaty, konkursy oraz larpy – forma improwizowanego teatru. Jednak tym co tworzy charakter festiwalu są przede wszystkim wystawy, spektakle teatralne oraz koncerty. Blog „Wrocław z wyboru” jest patronem medialnym wydarzenia.


Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>

14:59, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 września 2010

Najpierw niepewność, potem niedowierzanie, w końcu zachwyt. Parę minut po 21.30 stało się. Kultowy już neon „Dobry wieczór we Wrocławiu” dziś zaświecił ponownie! Na razie na próbę, ale jak zapowiadają inicjatorzy remontu neonu, na stałe zaświeci od 1 października. Dla wielu to obiekt sentymentalny, wspomnienie powrotu z wakacji, dalekiej podróży. To wspomnienie chwili opuszczenia gmachu Dworca Głównego PKP, kiedy miasto wita swoim gwarem, stukotem tramwajowych kół, wieczornym powietrzem. Unosisz głowę i wtedy go dostrzegasz. Pan z neonu uchyla kapelusz i wita Cię „Dobry wieczór we Wrocławiu”. A Ty uśmiechasz się i myślisz: „Jak fajnie znów tu być”…

Kiedy się zapalił, aż chciało się powiedzieć: „Jest piękny, it’s beautiful”. Bo jest.


Przeczytaj cały wpis i zobacz zdjęcia na Wroclawzwyboru.pl >>

23:12, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 września 2010
Po Wrocławiu można spacerować wirtualnie, nawet w okularach 3D, ale jeśli chcemy zobaczyć, co się aktualnie dzieje we Wrocławiu, to warto zainteresować się kamerami internetowymi. W webcamach, dzięki którym można podglądać sobie Wrocław siedząc na drugim końcu świata, już kiedyś pisałem (zobacz archiwalny wpis). Od tamtej pory trochę się zmieniło w tym temacie – kilka kamer przestało działać (albo przynajmniej nie działało w momencie pisania tej notki), ale jednocześnie przybyło kilka nowych widoków. Linki do aktualnie działających kamer internetowych z wrocławskimi widokami znajdziecie poniżej:

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


11:01, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 września 2010
Nie możemy jeszcze odbywać wirtualnych wycieczek po Wrocławiu w serwisie Google Mapy – usługa Street View nadal jest niedostępna w naszym kraju. Ale to, co jeszcze nie działa na mapach dostarczanych przez koncern z Mountain View z powodzeniem oferują inne serwisy:

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>sobota, 04 września 2010
Żywiczne odlewy są od paru dni nakładane na współczesne podpory estakady kolejowej we Wrocławiu. Po co? Żeby imitować żeliwne podpory z 1901 r., które były zamontowane tam przed remontem. Żeliwne oryginalne podpory nie były co prawda wpisane do rejestru zabytków, ale w jakimś sensie historycznie cenne jednak były – remont prowadzony był w końcu pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. W każdym razie żeliwo przegrało z żywicznymi imitacjami. Fakt, wyglądają nie najgorzej, ale rzecz w tym, że to właśnie imitacja. Co się stało z żeliwnymi oryginałami? Zostały pocięte na przysłowiowe „żyletki”. Żal.

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


21:16, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
    Czytam i polecam: