czyli o Wrocławiu z innej strony
RSS
poniedziałek, 03 października 2005
Żółta, metalowa konstrukcja wypięta w łuk, który jakby podtrzymywały cztery kolumny wykonane z czerwonego piaskowca - tak wygląda wrocławski Most Zwierzyniecki. Codziennie przez ten most przejeżdzają tysiące mieszkańców Sępolna i Biskupina, jadąc w stronę placu Grunwaldzkiego i centrum miasta. Ilu z nich dostrzega w tej konstrukcji piękno, doskonałość, harmonię łuków i proporcje, dzięki którym przez most w ogóle można przejechać?


Charakterystyczna "łukowata" konstrukcja Mostu Zwierzynieckiego

Most Zwierzyniecki znam od dzieciństwa. Zapamiętałem go jako charakterystyczny punkt oznaczający, że ogród zoologiczny jest już blisko. Na nowo Most Zwierzyniecki "odkryłem" po latach. I zachwyt stalową konstrukcją wrócił...

Historia przeprawy w tym miejscu sięga roku 1655. Współczesny Most Zwierzyniecki to dzieło Karla Klimma. Wzniesiono go w latach 1895 - 1897. Klimm konstrukcję mostu osadził na przyczułkach zbudowanych z granitu. Oba brzegi połączył stalową konstrukcją kratową, a w miejscach gdzie konstrukcja łączy się z brzegiem zaprojektował cztery obeliski ozdobione secesyjną ornamentyką. Na obeliskach znalazło się miejsce na herb Wrocławia i daty budowy mostu. Na moście umieszczono również stylowe lampy, które przetrwały do czasów współczesnych. Oprócz tego dawniej znajdowała się na moście pamiątkowa tablica z brązu z napisem; "Drewniany spoczywałem długie stulecia ponad leniwymi wodami. Teraz z żelaza i kamienia zdobię żeglowny szlak".


Most Zwierzyniecki po zmroku

Warto wspomnieć, ze Most Zwierzyniecki w przeszłości nosił kilka nazw. Był mostem "Przepustkowym" (Passbruecke), co miało związek z zarazą dżumy w 1704 r., kiedy przy moście postawiono wartownie i przeprowadzano skrupulatne kontrole paszportowe, nosił też nazwę Mostu Szczytnickiego, a także nazwę Mostu Ceglanego (od pobliskiej cegielni).

Jest to niewątpliwie jedna z ciekawszych przepraw mostowych nad Odrą we Wrocławiu. Dodatkowego uroku dodaje temu mostowi sąsiedztwo Przystani Zwierzynieckiej, skąd można wybrać się w rejs statkiem wrocławskiej "białej floty".

19:50, wroclawzwyboru
Link Komentarze (7) »
    Czytam i polecam: