czyli o Wrocławiu z innej strony
RSS
niedziela, 29 października 2006
Fakty są takie: dni Poltegoru, najwyższego budynku we Wrocławiu są policzone.


Poltegor o zachodzie słońca

Kiedy na początku stycznia 2006 r. Poltegor za 17,5 mln euro kupił najbogatszy
wrocławianin Leszek Czarnecki mówiło się, że budynek zostanie gruntownie przebudowany i zmodernizowany. Wkrótce plany modernizacji wieżowca się zmieniły. Przebudowa okazała się nieopłacalna. Piętra budynku były za niskie żeby zamontować np. klimatyzację. Zapadła decyzja o wyburzeniu najwyższego wrocławskiego drapacza chmur.

Poltegor wybudowano w latach 1974 – 1981. Prace wykończeniowe trwały jeszcze rok.


Budowa Poltegoru - koniec lat 70.

Już sam fakt, że budowla powstała w latach socjalizmu jest interesujący. Nazwa wieżowca wywodzi się od nazwy firmy Polska Technika Górnicza - Poltegor, zajmującej się projektowaniem inwestycji w górnictwie, która dysponowała całym budynkiem, a później zajmowała znaczną jego część na swoją siedzibę.

Mimo trudności z zaopatrzeniem, odpowiednimi materiałami Poltegor powoli, ale jednak piął się w górę. Projektanci wieżowca prace zaczęli już w 1971 r. Zofia Szczęsnowicz-Sołowij, Józef Szymański i Julian Duchowicz zaprojektowali budowlę posadowioną na fundamencie – kilkumetrowej grubości żelbetowej płycie. Konstrukcję Poltegoru stanowi monolityczny trzon żelbetowy, w którym mieszczą się m.in. windy, sanitariaty i szyb wentylacyjny. Pierwotnie budynek miał składać się z dwóch wyraźnie oddzielonych części: wysokiej i niskiej, w której miało mieścić się główne wejście. Ostatecznie z wzniesienia niskiej części zrezygnowano.


Poltegor - lata 80.

W 1995 wzniesiono prowizoryczne główne wejście, które zyskało oprawę w postaci przeszklonego pawilonu. Budynek liczy 25 kondygnacji, a całkowita wysokość wraz z masztem nadawczym to 105 m (bez masztu – 92 m). Na 22 piętrach mieszczą się biura wielu firm. Na najwyższej kondygnacji znajduje się kawiarnia z platformą widokową, z której rozpościera się imponujący widok.


25 kondygnacji, 105 m wysokości - tak wygląda obecnie najwyższy budynek we Wrocławiu. To już jego ostatnie dni...

Budynek nie od razu pokochali wrocławianie. Być może wielu nadal nie darzy go sympatią. Ale jednego odmówić mu nie można – przez 25 lat swojego istnienia wpisał się w krajobraz miasta i jego współczesną historię. To z ostatnich pięter wieżowca w latach 80. wrocławska „Solidarność” rozrzucała swoje ulotki. W latach 90. w Poltegorze miała swoją siedzibę Telewizja Echo - pierwsza prywatna telewizja nie tylko w Polsce, ale w całym „bloku wschodnim”. W Poltegorze mieściła się również redakcja Radia Eska a do tej pory na wieżowcu znajdują się anteny nadawcze m.in. Radia Aplauz, Tok FM, Radiostacji, RMF Classic, oraz Telewizji Dolnośląskiej TeDe.

Wyburzenie Poltegoru zaplanowano na II kwartał 2007 r. Z pewnością będzie to wydarzenie bezprecedensowe w skali kraju. W końcu nie codziennie wyburza się w Polsce wieżowce...

A co powstanie w miejscu Poltegoru?

We wrześniu 2006 r. zaprezentowano projekt wieżowca, który ma stanąć między ulicami Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą i Szczęśliwą. Nowy drapacz chmur ma się nazywać SKY TOWER. Trzeba przyznać, że ma być to imponująca budowla.


Kompleks Sky Tower

Na Sky Tower będzie się składać kompleks dziesięciu budynków o całkowitej powierzchni ok. 300 tys. m kw. Najwyższą budowlą kompleksu ma być charakterystyczna ponad 200 metrowa wieża (źródła mówią o wysokości od 203 do 222 m). Tym samym Sky Tower będzie najwyższym budynkiem we Wrocławiu, ponad dwukrotnie przewyższającym swojego poprzednika – budynek Poltegoru. Co ciekawe Sky Tower nie będzie tylko biurowcem. Ponad 90 tys. m kw. zajmą ekskluzywne apartamenty (a to oznacza, że będzie to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce). Ponad 50 tys. m kw. przeznaczono na butiki, kawiarnie, restauracje, egzotyczny ogród zimowy, fitness, dwa baseny oraz SPA. „Tylko” 36 tys. m kw. zajmą powierzchnie biurowe o wysokim standardzie.


Na Sky Tower ma składać się 10 budynków

Sky Tower będzie liczył 50 pięter, a na jego szczycie zostanie zamontowana charakterystyczna wieża widoczna z każdego punktu w mieście. Całość została zaprojektowana przez warszawskie biuro projektowe B & G. Inwestycja będzie kosztować ok. 400 mln dolarów.


Tak ma wyglądać Sky Tower w 2010 r.

Budowa tego imponującego budynku praktycznie już ruszyła (w sąsiedztwie Poltegoru trwają prace nad parkingiem podziemnym), ale pełną parą prace ruszą dopiero po wyburzeniu wieży Poltegoru. Budynek ma zostać oddany do użytku już w II kwartale 2010 r.

To już nie będą te same Krzyki.

---------------------
Źródła - czyli więcej dla zainteresowanych:
Wikipedia o Poltegorze
Wikipedia o PTV Echo
Poltegor w serwisie Wratislaviae Amici
Wikipedia o Sky Tower
Oficjalna strona Sky Tower
Dokumentacja zdjęciowa budowy Sky Tower w serwisie Wratislaviae Amici

    Czytam i polecam: