czyli o Wrocławiu z innej strony
RSS
niedziela, 20 marca 2011
Dziś trudno szukać śladów przypominających o istnieniu tego miejsca. A było to jedno z najpiękniejszych założeń tego typu na terenie ówczesnych Prus, pewnie najpiękniejsze we Wrocławiu. Jedno zachowane zdjęcie, projekty architektoniczne – to wszystko, co pozostało po Willi Eichborna. Warto przypomnieć jej dzieje.Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


sobota, 26 lutego 2011

Nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego dosłownie „na dniach” ukazała się książka „Sport w Breslau”. Nie, to nie jest kolejny tom przygód Eberharda Mocka. Ale emocji tu nie brakuje, a i czyta się książkę z wypiekami na twarzy i naprawdę trudno się od niej oderwać. Do tego jest to książka, której autorem jest wrocławski bloger – Sławomir Szymański.

Powiedzieć, że „Sport w Breslau” to opowieść o… sporcie w przedwojennym Wrocławiu, byłoby uproszczeniem. To napisana żywym językiem i z wielką sprawnością opowieść o sportowych rywalizacjach, którymi niegdyś żyło nasze miasto. O momentach sukcesu i gorzkich chwilach porażki. O drobnych i większych skandalach i roli sportu w życiu miasta i jego mieszkańców. A w końcu o codzienności, która po latach staje się fascynująca.

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>

czwartek, 24 lutego 2011
Blog „Wrocław z wyboru” objął patronat nad serią kompetencyjnych szkoleń dla kobiet, które realizowane są w ramach projektu „Szkolenia na obcasach”. Za organizację szkoleń odpowiada firma JP Group Szkolenia i Doradztwo oraz Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu. Projekt skierowany jest do kobiet pracujących, zatrudnionych na umowę o pracę w mikro i małych przedsiębiorstwach oraz dla osób pracujących na własnej działalności gospodarczej. Szkolenie jest w 80 % dofinansowane z środków unijnych.

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


wtorek, 22 lutego 2011
Kiedy byliście w bibliotece? Uznajmy, że Mediateka się nie liczy. A zatem: kiedy? No właśnie. A wiecie, że we Wrocławiu jest około 50 bibliotek. A to tylko filie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Do tego biblioteki uczelniane, wydziałowe, a nawet parafialne. Większość z nich jest świetnie urządzona i doskonale wyposażona. Są komputery, jest internet… Mimo to biblioteki są jednak rzadko odwiedzane przez mieszkańców Wrocławia, choć praktycznie każdy z nas ma którąś z nich na wyciągnięcie ręki. Tak jakby biblioteki były niewidzialne.

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


18:01, wroclawzwyboru
Link Komentarze (1) »
sobota, 19 lutego 2011
Kiedy 5,5 roku temu zaczynałem pisać blog „Wrocław z wyboru” nie przypuszczałem, że kiedyś będę odbierał nagrodę dla blogu, który wywarł wpływ na rozwój polskiej blogosfery. A jednak… Stało się. „Wrocław z wyboru” w konkursie Blog Roku Anno Domini 2010 zdobył Wyróżnienie Specjalne. To wielki zaszczyt, ale też i rodzaj pewnego zobowiązania, a także motywacja do dalszej pracy nad blogiem.Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


niedziela, 16 stycznia 2011
Jak pewnie wiecie, trwa głosowanie na Blog Roku 2010 i - jak pewnie również wiecie - zgłosiłem blog "Wrocław z wyboru" do tego konkursu w kategorii "Polityka i społeczeństwo". Na razie blog zajmuje 7 miejsce w swojej kategorii i ma "trzy kulki", co oznacza, że dotychczas zebrał między 51 a 250 głosów. Za wszystkie głosy serdecznie dziękuję, ale... oczywiście proszę o jeszcze :) Sukcesem będzie zakwalifikowanie się do III etapu, w którym 10 blogów, na które zagłosowało najwięcej internautów, oceni Monika Olejnik.

Zatem: jeśli nie głosowaliście jeszcze i uznacie, że warto wydać na "Wrocław z wyboru" 1,23 zł to wyślijcie SMS o treści C00088 (C zero - zero - zero - osiem - osiem) na nr 7122. Jeśli już głosowaliście, za co serdecznie dziękuje, to może uda Wam się kogoś namówić?Głosować można do 20.01.2010 r., do godz. 12.
 
19:53, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 stycznia 2011
Czarna obrączka z wygrawerowanym napisem „Bo choćby mi przyszło postradać me życie – tak wolę – niż żyć, a mieć w sercu ranę” – tak będzie wyglądał pomnik ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego, jaki stanie niebawem na Promenadzie Staromiejskiej, w pobliżu gmachu Opery. I co w tym niezwykłego? Ano to, że projekt pomnika jest naprawdę dobry i do tego został wyłoniony w wyniku konkursu. „Debata pomnikowa”, jaka odbyła się niemal rok temu, przynosi pierwsze owoce.

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


wtorek, 11 stycznia 2011

Na płycie nagrobnej Edmunda Halleya w Greenwich wyryto napis: „Książę astronomów swoich czasów”. To Halley odkrył ruchy własne gwiazd i obliczył, że pewna kometa pojawia się na niebie mniej więcej co 76 lat. Kometę tę nazwano później „Kometą Halleya” (oficjalnie 1P/Halley). „Książęcy” tytuł na nagrobku jest więc całkowicie uzasadniony.

O ile o komecie Halleya słyszał prawie każdy, o tyle o matematycznych odkryciach Edmunda Halleya, pamięta zapewne wąskie grono naukowców oraz być może… specjaliści od oceny ryzyka w towarzystwach ubezpieczeniowych. Bo to właśnie Halley stworzył podwaliny dla matematyki aktuarialnej (ubezpieczeniowej) – działu matematyki stosowanej koncentrującej się na zastosowaniu w dziedzinie ubezpieczeń, a obejmującej takie zagadnienia, jak rachunek prawdopodobieństwa, statystykę, metody numeryczne.

Ale co Edmund Halley ma wspólnego z Wrocławiem?

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>niedziela, 19 grudnia 2010
Wrocław jest bardzo fotogenicznym miastem, wypełnionym architektonicznymi perełkami z licznymi detalami… Tak, Wrocław lubi fotografów. Zresztą ze wzajemnością. Ale, jak pokazać na zdjęciach „Wrocław inaczej”? Można szukać „miejscówek” rzadko utrwalanych na zdjęciach, odkrywać nieznane zakątki, skupiać się na detalach. Można też sięgnąć po techniki fotograficzne, które pozwalają pokazać nawet najbardziej „oklepane” miejsce w zupełnie innych „szatach”…

Jedną z takich technik jest HDR (High dynamic range imaging), która odrealnia zdjęcia do tego stopnia, że zdjęcie wygląda niczym ilustracja z jakiejś książki fantasy...Autorem zdjęcia jest Piotr Spisak.

Zobacz więcej zdjęć HDR Wrocławia na Wroclawzwyboru.pl >>


17:38, wroclawzwyboru
Link Komentarze (3) »
sobota, 11 grudnia 2010
W czwartek Wrocław obiegła informacja o pomyśle na wyburzenie wieży ciśnień przy ul. Daniłowskiego/ al. Kasprowicza (Karłowice). Wywołało to lawinę komentarzy w sieci i reakcję MPWiK, które oficjalnie zdementowało plotkę. I choć pomysł z wyburzeniem wieży jest wyssany z palca, udało się chyba sprowokować dyskusję o wrocławskiej architekturze przemysłowej, która nie ma u nas łatwego losu. Wciąż nie wiemy, kto na Karłowicach rozlepił zawiadomienia o pomyśle na wysadzenie obiektu.

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 22
    Czytam i polecam: