czyli o Wrocławiu z innej strony
RSS
środa, 24 listopada 2010
Państwowa Komisja wyborcza ogłosiła właśnie wyniki wyborów samorządowych. Wiemy już, kto wejdzie w skład Rady Miejskiej Wrocławia. Dla nikogo nie jest niespodzianką, że Prezydentem Wrocławia został wybrany ponownie Rafał Dutkiewicz, ale PKW nie wydała jeszcze oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


00:41, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 listopada 2010
Miało być tak pięknie. Na ponad 44 tys. m kw. pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich, Gwiaździstą oraz istniejącym Hotelem Wrocław a budowanym Sky Tower, miały powstać pasaże handlowe, zabudowa apartamentowa o wysokim standardzie, nowe powierzchnie biurowe… Miało być wrocławskie city, które razem ze Sky Tower, Arkadami Wrocławskimi, Hotelem Wrocław, planowanym wieżowcem w miejscu EPI Marketu, byłoby biznesową wizytówką miasta, przyciągałoby inwestorów i po prostu robiło dobre wrażenie. Szczególnie na tych, którzy do Wrocławia wjeżdżają od strony węzła autostradowego na Bielanach.

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


piątek, 12 listopada 2010

Konkretnie: na ul. Sudeckiej, sztuk 2. To nie wojna, ani wsparcie dla wygwizdanego marszu narodowców.To scenografia dla filmu „80 milionów” Waldemara Krzystka. Nie brakuje ZOMO-wców i milicyjnych suk. Dla „rannych” jest też karetka, pamiętająca służbę zdrowia z lat 80. Ostatni raz tak ciężki sprzęt wojskowy był widziany na Sudeckiej w czasie oblężenia Festung Breslau. Chyba, że o czymś nie wiem…

Szybka fotorelacja z Sudeckiej (12.11.2010 r, godz. 14.30)

Przeczytaj cały wpis i zobacz zdjęcia na Wroclawzwyboru.pl >>

15:55, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 listopada 2010
Dwa lata minęły od czasu, kiedy przypomniałem historię zapomnianego obrazu batalistycznego – panoramy „Bitwa na Psim Polu” autorstwa Karola Stobieckiego i Leona Rozpędowskiego. Przez ten czas otrzymałem kilkadziesiąt e-maili ze wskazówkami, strzępami informacji, które należało zweryfikować… Czasami przypominało to zabawę puzzlami, w których brakowało najważniejszych elementów, czasami czułem się, jak Indiana Jones… Sprawdzałem tropy, ale nie doprowadziły one do odnalezienia zaginionego płótna. Otrzymane wiadomości pozwalają jednak nieco wyjaśnić losy panoramy „Bitwy na Psim Polu”.


Panorama Bitwy na Psim Polu – szkic Karola Stobieckiego
Źródło: „Encyklopedia Wrocławia”

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


sobota, 23 października 2010

Historia pomnika zwanego „Kurkiem wrocławskim” jest zagmatwana i pełna legend. Najsmutniejszy jest jednak fakt, że pomnik nie zachował się do naszych czasów, choć w jakich okolicznościach zniknął Kurek, nie jest do końca jasne. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś władze miasta lub mieszkańcy przypomną sobie o tym pomniku i zapadnie decyzja o jego odtworzeniu.

Ale od początku…

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>

18:08, wroclawzwyboru
Link Komentarze (1) »
niedziela, 10 października 2010
Wrocław na tych kilka październikowych dni stanie się prawdziwą Stolicą Opowiadania. Rusza bowiem 6. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania (11-17.10.2010).  Impreza, którą zainicjowała Olga Tokarczuk wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. I miejmy nadzieję, że to już się nie zmieni. Andruchowycz, Kasikov, Gappah, Bondar, Bator, Plebanek, Rudzka, Sosnowski oraz gwiazda tegorocznej edycji Etgar Keret (nazywany przez krytyków „izraelskim Quentinem Tarantino”) – to autorzy, którzy z okazji Festiwalu zawitają do Wrocławia i będą czytać swoją prozę. Ciekawie zapowiadają się również seanse filmowe (w tym roku wstęp płatny – 8 zł), oraz festiwalowy panel dyskusyjny. Będzie się działo.

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


23:43, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 03 października 2010
Biały namiot, który stoi na Placu Społecznym wygląda niepozornie, ale to prawdziwy wehikuł czasu. Dzięki niemu cofniemy się w czasie o 30 lat, kiedy Polska była innym krajem, sklepy świeciły gołymi półkami, „Polska Zjednoczona Partia Robotnicza była przewodnią siłą Narodu”, a kupienie papieru toaletowego było prawdziwym wyczynem. Wystawę „Solidarny Wrocław” , bo o niej tu mowa, można różnie interpretować – to kwestia wieku, własnych doświadczeń i wiedzy o okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Dla starszych zwiedzających wystawa wiąże się zapewne z wieloma wspomnieniami. I nie dotyczą one tylko ulicznych walk z ZOMO, strajków, strachu przed SB, ale przede wszystkim „prozy życia”. To czasy młodości, wiary w ideały „Solidarności”, okres studiów, rodzących się miłości… Dla tych ludzi jest to podróż w czasie, wzbudzająca nawet wzruszenie. Dla młodszych zwiedzających „Solidarny Wrocław” jest jednak kolejną lekcją historii – o „Solidarności”, o Wrocławiu, o Polsce. Z tą różnicą, że eksponaty są wprost na wyciągnięcie ręki i być może z „czymś się kojarzą” (może zalegają na strychu rodziców?). Zgodnie z trendami wystawa jest multimedialna, „atakuje” dźwiękiem i obrazem, także filmowym. Dzięki temu zwiedzający odbiera przekaz wieloma zmysłami i to z pewnością po prostu działa „bardziej”.

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


11:32, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 września 2010
Gdybyśmy mogli cofnąć czas i przenieść się do przeszłości, powiedzmy o 140 lat, to jaki Wrocław byśmy ujrzeli? Zupełnie inny, dużo mniejszy, z bardzo ścisłą zabudową Starego Miasta i luźną, rozproszoną zabudową osiedli nieco oddalonych od centrum, z okazałymi budynkami stojącymi dosłownie „w szczerym polu”… Wrocław do 1807 r., czyli zdobycia miasta przez wojska francuskie, nie miał szans na rozwój – był zamknięty murami miejskimi. Poza nimi raczej nie powstawały większe i cenniejsze budowle. Przez wieki wrocławianie nie byli chętni do inwestowania w coś, co przy najbliższym przemarszu obcej armii zostałoby puszczone z dymem. Ten stan trwał właśnie do chwili, kiedy wojska francuskie zdobyły miasto. Jedną z pierwszych decyzji Francuzów był rozkaz zburzenia miejskich umocnień. To moment przełomowy i ważny w dziejach Wrocławia – miasto w końcu mogło się rozwijać i naprawdę się rozwijało!

Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>


14:36, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 września 2010

Inne Sfery to wrocławski Festiwal Fantastyki i Sztuki. Trzydniowa impreza oferuje ponad 150 godzin programu podzielonego na kilka głównych bloków tematycznych – m.in. literacki, naukowy, gier fabularnych, larpowy. W ich ramach odbywają się prelekcje, warsztaty, konkursy oraz larpy – forma improwizowanego teatru. Jednak tym co tworzy charakter festiwalu są przede wszystkim wystawy, spektakle teatralne oraz koncerty. Blog „Wrocław z wyboru” jest patronem medialnym wydarzenia.


Przeczytaj cały wpis na Wroclawzwyboru.pl >>

14:59, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 września 2010

Najpierw niepewność, potem niedowierzanie, w końcu zachwyt. Parę minut po 21.30 stało się. Kultowy już neon „Dobry wieczór we Wrocławiu” dziś zaświecił ponownie! Na razie na próbę, ale jak zapowiadają inicjatorzy remontu neonu, na stałe zaświeci od 1 października. Dla wielu to obiekt sentymentalny, wspomnienie powrotu z wakacji, dalekiej podróży. To wspomnienie chwili opuszczenia gmachu Dworca Głównego PKP, kiedy miasto wita swoim gwarem, stukotem tramwajowych kół, wieczornym powietrzem. Unosisz głowę i wtedy go dostrzegasz. Pan z neonu uchyla kapelusz i wita Cię „Dobry wieczór we Wrocławiu”. A Ty uśmiechasz się i myślisz: „Jak fajnie znów tu być”…

Kiedy się zapalił, aż chciało się powiedzieć: „Jest piękny, it’s beautiful”. Bo jest.


Przeczytaj cały wpis i zobacz zdjęcia na Wroclawzwyboru.pl >>

23:12, wroclawzwyboru
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 22
    Czytam i polecam: